Izgara Dumanının Zararları

 

 

Pişirme esnasında etlerden damlayan yağların, kömür ile temas etmesi sonucu ortaya polisiklikaromatik hidrokarbon denilen bir kimyasal ortaya çıkar. Bu kimyasal bir duman şeklinde havaya yükselir ve dumanı soluyan kişiler bu toksik maddeleri teneffüs eder.

Uzun süre mangal dumanına maruz kalan sağlıklı bireylerde, sigarada olduğu gibi akciğerin iç yüzeyinde tıkanmalara neden olabileceği Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları bölümünce belirtilmiştir.

Ayrıca, altta yatan akciğer hastalığı olan bireylerde mangal dumanına maruz kalmanın, astım, KOAH gibi hastalıkların ortaya çıkmasına, akciğer hastalığı olan bireylerde kısa süreli de olsa mangal dumanına maruz kalmanın astım atağına veya KOAH alevlenmesine sebep olabileceğine dikkat çekilmiştir.

PAH’ların kanser ile olan ilişkisini ilk kez 1775’de İngiltere’de St. Bartholomew'sHospital’da cerrah PercivallPott’un baca temizleme işçilerinin derilerindeki isten dolayı testis kanserine yakalandıklarını farketmesi ile olmuştur. Ardından 100 yıl sonra Almanya ve İskoçya’da yapılan gözlemler sonucu Pott’un yaptığı gözlem doğrulanmıştır. (Luch ve ark., 2005). Laboratuvar hayvanları ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda yağ, katran, is, duman gibi kimyasalların zengin PAH kaynağı olduğu bulunmuştur (Douben, 2003).

PAH’lar tümör başlatıcı ve tetikleyici özelliğe sahip bileşiklerdir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda kısa ya da uzun vadede PAH’a maruz kalan deneklerin bağışıklık sisteminde, vücut sıvılarında sorunlar olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca bu denklerde akciğer, mesane ve deri kanserleri belirtileri tespit edilmiştir. Yüksek miktarda PAH’a maruz bırakılan hamile farelerde doğum zorlukları meydana gelmiş ayrıca bu farelerin yavrularında doğum bozuklukları, düşük kiloda doğum gibi belirtiler görülmüştür. Benzer sorunlar insanlar için de gerçekleşebilir, ancak bunu doğrulayan bir çalışma yapılmamıştır (ATSDR, 1995).

Sonuç olarak, ızgara dumanını solumanın birçok hastalığa davetiye çıkardığı bilimsel olarak ıspatlanmıştır. Hem pişirme yapılan mekânlarda ki çalışanlar, hem de dumanın atıldığı çevrede yaşayan bireyler bu dumanı soluduğu için risk grubundadır. AOM Elektrostatik Filtreler sayesinde bu dumanı tamamen yok etmek ve bu hastalıkların önüne geçmek mümkündür.